21.2.2022

VÝROBA VELKÉHO FOTOPLÁTNA
Podkladová fotografie pro tisk V únoru 2022 se jeden z mých klientů rozhodl pro výrobu jednoho z největších fotopláten, které jsem kdy zadával do grafického studia. Byla to velká výzva, protože nestačí mít jen fotografii v dobrém rozlišení, ale je potřeba ji také speciálně doostřit a připravit k tisku. Pak už vše záleží na šikovnosti zaměstnanců grafického studia, kteří vyrobí výsledný fotoobraz.

Jak složitá je cesta fotografie z fotoaparátu na stěnu?

Úpravy v grafickém editoru Na prvním místě je samozřejmě samotné pořízení fotografie v terénu. V tomto případě šlo o desítky snímků v několika expozičních řadách. Vzhledem ke kontrastní scéně a slunci v záběru, bylo potřeba výsledné panorama složit v grafickém editoru tak, aby nebyla „přepálená“ obloha a zároveň bylo čitelné popředí. Výsledek má opravdu velké rozlišení, které umožňuje tisknout fotografii do obřích rozměrů.Tentokrát šlo o rozměr 200 krát 90 centimetrů na fotoplátno. Před samotným odevzdáním souboru v tiskové kvalitě do tiskárny je potřeba snímek doostřit, upravit kontrast a barvy tak, aby výsledek co nejvíce odpovídal zobrazení na monitoru. Ideální je mít zkalibrovaný monitor podle profilů v grafickém studiu.

Tisk fotoplátna Následuje samotné vytištění fotografického plátna na stroji Epson 9900 v českobudějovickém studiu Moana. Tady jsme zvolili luxusnější krémově bílé fotoplátno Epson Premium Canvas Satin nejvyšší kvality na bázi bavlny a polyesteru, které je vhodné pro nejnáročnější reprodukce. Fotoplátno se musí vytisknout v o něco větším rozměru, protože je potřeba počítat s vypnutím na podrám.

Příprava rámu Mezitím se připravuje dřevěný podrám. Tenhle byl ve zmiňovaném rozměru 200 krát 90 centimetrů. Po vytištění plátna následuje jeho samotné natažení na dřevěný blind (neviditelný) rám.

Napnutí na podrámVše musí být přesně vyměřené, aby plátno sedělo a v budoucnu se neprověšovalo. Na závěr mu dodají odborníci závěsný systém. Na dvou místech v rozích jsou úchyty, za kterém potom obraz pověsíte na hřebíčky na stěnu.A tady je už hotový výsledek!

Chcete, aby podobné fotoplátno zdobilo váš obývák nebo kancelář? Vyberte si jakoukoliv fotografii na mém webu a napište mi na petrkubat@seznam.cz. Některá panoramata - jako toto - mají opravdu velké rozlišení a není problém je tisknout v rozměru několika metrů. Zatím největší obraz, který z mých snímků vznikl, má tři a půl metru na šířku a je na desce v dřevěném rámu. A je veřejně k vidění. Můžete si ho prohlédnout v chodbě kavárny Aviatik Café v Široké ulici v Českých Budějovicích.
Výsledný fotoobraz