31.12.2023

PF 2024PF 2024
Přátelé, do nového roku vám přeji co nejvíce pohody, štěstí, prožitých okamžiků a hlavně zdraví! přidal jsem také několik nových fotografií, které jsem pořídil na podzim. Vedle tradičních snímků ze Českých Budějovic nebo ze Šumavy si můžete prohlédnout úplně novou galerii z Barcelony, kam jsem se s rodinou podíval na konci listopadu.

20.8. 2023

POHLED NA ALPY
Během letního výšlapu na Vítkův Hrádek, nejvýše položený hrad v České republice, se mi podařilo v polovině srpna z vyhlídkové plošiny mimořádně zachytit pohled na Alpy.Podle místních lidí byl takový výhled v polovině prázdnin ojedinělý. Použil jsem teleobjektiv s ohniskem 400 milimetrů pro maximální přiblížení. V grafickém programu jsem potom upravil kontrast, barvy a odstranil jsem opar. Na fotce není nic retušováno ani pracováno s montáží. Je to reálný pohled.

1. 9. 2022

JEZERO BLED
Jedno z nejmagičtějších míst ve Slovinsku s ikonickým kostelíkem na malém ostrůvku. Konečně jsem se do této lokality dostal a mohl pořídit několik snímků během západu slunce, za soumraku a ráno. Galerii z jezera Bled si můžete prohlédnout zde.

24. 4. 2022

Piaristické náměstí (2022)NOVÉ SNÍMKY Z ČESKÝCH BUDĚJOVIC
V uplynulých dnech jsem měl i při letošních rozmarech počasí štěstí na pěkné světelné podmínky. Díky tomu jsem opět trochu oživil galerii z mých oblíbených míst v Českých Budějovicích. Díky tomu mám konečně nafocené i Piaristické náměstí s kompletně obnovených klášterem a kostelem Obětování Panny Marie.

21.2.2022

VÝROBA VELKÉHO FOTOPLÁTNA
Podkladová fotografie pro tisk V únoru 2022 se jeden z mých klientů rozhodl pro výrobu jednoho z největších fotopláten, které jsem kdy zadával do grafického studia. Byla to velká výzva, protože nestačí mít jen fotografii v dobrém rozlišení, ale je potřeba ji také speciálně doostřit a připravit k tisku. Pak už vše záleží na šikovnosti zaměstnanců grafického studia, kteří vyrobí výsledný fotoobraz.

Jak složitá je cesta fotografie z fotoaparátu na stěnu?

Úpravy v grafickém editoru Na prvním místě je samozřejmě samotné pořízení fotografie v terénu. V tomto případě šlo o desítky snímků v několika expozičních řadách. Vzhledem ke kontrastní scéně a slunci v záběru, bylo potřeba výsledné panorama složit v grafickém editoru tak, aby nebyla „přepálená“ obloha a zároveň bylo čitelné popředí. Výsledek má opravdu velké rozlišení, které umožňuje tisknout fotografii do obřích rozměrů.Tentokrát šlo o rozměr 200 krát 90 centimetrů na fotoplátno. Před samotným odevzdáním souboru v tiskové kvalitě do tiskárny je potřeba snímek doostřit, upravit kontrast a barvy tak, aby výsledek co nejvíce odpovídal zobrazení na monitoru. Ideální je mít zkalibrovaný monitor podle profilů v grafickém studiu.

Tisk fotoplátna Následuje samotné vytištění fotografického plátna na stroji Epson 9900 v českobudějovickém studiu Moana. Tady jsme zvolili luxusnější krémově bílé fotoplátno Epson Premium Canvas Satin nejvyšší kvality na bázi bavlny a polyesteru, které je vhodné pro nejnáročnější reprodukce. Fotoplátno se musí vytisknout v o něco větším rozměru, protože je potřeba počítat s vypnutím na podrám.

Příprava rámu Mezitím se připravuje dřevěný podrám. Tenhle byl ve zmiňovaném rozměru 200 krát 90 centimetrů. Po vytištění plátna následuje jeho samotné natažení na dřevěný blind (neviditelný) rám.

Napnutí na podrámVše musí být přesně vyměřené, aby plátno sedělo a v budoucnu se neprověšovalo. Na závěr mu dodají odborníci závěsný systém. Na dvou místech v rozích jsou úchyty, za kterém potom obraz pověsíte na hřebíčky na stěnu.A tady je už hotový výsledek!

Chcete, aby podobné fotoplátno zdobilo váš obývák nebo kancelář? Vyberte si jakoukoliv fotografii na mém webu a napište mi na petrkubat@seznam.cz. Některá panoramata - jako toto - mají opravdu velké rozlišení a není problém je tisknout v rozměru několika metrů. Zatím největší obraz, který z mých snímků vznikl, má tři a půl metru na šířku a je na desce v dřevěném rámu. A je veřejně k vidění. Můžete si ho prohlédnout v chodbě kavárny Aviatik Café v Široké ulici v Českých Budějovicích.
Výsledný fotoobraz

1.12.2021

Lipenská přehradaNOVÉ POHLEDY NA LIPNO
Nové pohledy na celé Lipensko, Vojenský újezd Boletice, šumavské vrcholy, ale i Alpy nabízí nová rozhledna u Horní Planá. Rozhledna stojí na hřebeni návrší Dobrá voda a měří 36 metrů. Má tři vyhlídkové plošiny, přičemž ta nejvyšší se nachází ve výšce 32 metrů. Celá je z kovové konstrukce. Původně město uvažovalo o dřevěné stavbě, ale vzhledem ke zdejším klimatickým podmínkám by byl problém na ni pak v zimě pustit návštěvníky. Má netradiční tvar karafy na vodu. To odkazuje ke zdejší sklářské tradici, ale i k objevu zázračné vody podle legendy. Je otevřená celoročně a vstupné je zdarma. Doporučuji jako parádní tip na výlet!

14.10.2021

Panorama Českého Krumlova (2021)NOVÝ FOTOAPARÁT
Tak to přišlo! Po dlouhém, několikaletém rozmýšlení. Loučím se svým starým fotografickým tělem 6D, na které jsem nafotil většinu svých snímků. Jako velká část kolegů fotografů přecházím na bezzrcadlovku. Konkrétně na model Canon EOS R. Důvod je jednoduchý. Za několik let se technika neuvěřitelně posunula a bezzrcadlovky nabízejí mnohem větší kvalitu snímků než starší zrcadlovky. Co konkrétně nejvíce u Erka oceňuji já, je dynamický rozsah, minimální šum, vyšší rozlišení fotografií, větší rychlost, menší hmotnost, spousta vychytaných funkcí atd. Díky tomu se zase budu moci ve své fotografické cestě posunout dál. Už jsem ho otestoval i v náročných kontrastních světelných podmínkách v Českém Krumlově a myslím, že prošel na jedničku. Však posuďte sami v této galerii.

1.8.2021

Do galerie Jihočeská krajina jsem přidal spoustu nových fotografií z mých aktuálních cest kolem řeky Vltavy na Českobudějovicku, v okolí Jaronína v Blanském lese, ze Římovských pašijí, ale třeba z Čimelicka, kde jsem fotil tamní krásný zámeček s parkem. Přeji pěkné pokoukání!

23.12.2020

PF 2021PF 2021
Milí přátelé a příznivci fotografií jihočeské krajiny a památek, přeji vám co nejpohodovější vánoční svátky a šťastný nový rok. Věřím, že většinu negativních zpráv jsme si vybrali v tomto uplynulém roce a v nadcházejících měsících už přijdou jen ty lepší zprávy. Moc děkuji za vaši přízeň a i v příštím roce se vám budu snažit přinášet zajímavé snímky z našich krásných jižních Čech!

10.12.2020

Zasněžené náměstí (2020)Konečně se to podařilo! Několik let jsem chtěl vyfotit rozsvícený vánoční strom na českobudějovickém hlavním náměstí se sněhovou nadílkou. A letos se to konečně povedlo. Navíc v unikátním spojení prázdného místa kolem Samsonovy kašny, kde běžně bývá v tuto dobu kluziště a spousta stánků. Kvůli letošním vládním opatřením v souvislosti s koronavirem se letos Budějovický advent neodehrává a obyvatelům Budějovic se tak po letech naskytl nevšední, i když trochu smutnější, pohled na náměstí Přemysla Otakara II. v zimním hávu.

Přitom chybělo málo a noční Budějovice s pořádnou dávkou sněhu jsem málem nestihl vyfotit. V noci, kdy napadl sníh, jsem se nečekaně vzbudil ve čtyři hodiny ráno. Potom, co jsem vykoukl z okna, bylo rozhodnuto! Okamžitě jsem se začal oblékat, sbalil fotovýbavu, stativ a vyrazil do ulic. Pár lidí už se trousilo na ranní směny a občas projelo i nějaké auto, ale sníh byl zatím celkem neporušený a stále padal. Výsledky z této mé brzké ranní procházky najdete v budějovické galerii.